MIESZKANIE NA KRAKOWSKICH GRZEGÓRZKACH

projekt 2017 | realizacja 2018 | lokalizacja Kraków | zespół KATARZYNA IWAŃCZUK, MIKOŁAJ IWAŃCZUK | powierzchnia 67,00m2 |

Kwartał, w którym znajduje się mieszkanie to połączenie krakowskiego modernizmu i powojennego budownictwa w duchu socrealizmu. Celem projektowym, prócz dostosowania mieszkania do potrzeb przyszłych mieszkańców, było także odtworzenie we wnętrzu ducha wymienionych stylów, które zdecydowanie zagubiły się w wyniku remontów i przebudów przez ostatnie 50 lat. Projekt obejmował generalny remont mieszkania, wraz z wymianą podłóg oraz zmianą funkcji pomieszczeń. Choć konieczna była wymiana legarów i wykonanie nowych wylewek, udało się ocalić oryginalny parkiet bukowy. Projekt zakładał zachowanie możliwie jak najwięcej oryginalnych elementów wnętrza, stąd też decyzja o pozostawieniu żeliwnych grzejników oraz parapetów okiennych wykonanych z lastrika.

Oryginalnie mieszkanie składało się z trzech pokoi i niewielkiej kuchni. Aby stworzyć bardziej funkcjonalne wnętrze, zdecydowano o przeniesieniu kuchni i otwarcia jej na salon, tworząc przestrzenną strefę dzienną, w której znalazło się miejsce na część wypoczynkową, duży stół jadalniany a także kuchnię wraz z wyspą. Dzięki zaprojektowaniu niewielkiej, choć pojemnej spiżarki, możliwe było zrezygnowanie z górnych szafek kuchennych, i powieszenia w ich miejscu eleganckiej nadstawki kredensu z lat 50-tych. Zabieg ten sprawił, że kuchnia, choć otwarta wydaje się być bardziej dyskretna.

W pierwotnym układzie mieszkania, toaleta i łazienka stanowiły osobne pomieszczenia, jednak ich niewielkie powierzchnie sprawiały, że żadne z nich nie było naprawdę funkcjonalne. Po ich połączeniu udało się uzyskać funkcjonalną przestrzeń mieszczącą wszystkie potrzebne urządzenia i sprzęty w której znalazło się także miejsce na duży prysznic o powierzchni 140x75cm. Z dużą starannością dobierano poszczególne meble. Szukano ich w różnych epokach i stylach, stąd takie połączenia jak fornirowany, owalny stół z lat 50tych i typowe dla Skandynawii krzesła (przywiezione, razem ze stołkami do wyspy aż z Finlandii) lub charakterystyczne dla epoki PRL-u tzw. fotele klubowe obite nową, welurową tkaniną. W tle elementów w stylu vintage znajdują się oczywiście meble z IKEA, takie jak wygodna, neutralna sofa lub pojemne szafy.

Zdjęcia mieszkania przed remontem.