MIESZKANIE W KRAKOWSKIEJ NOWEJ HUCIE - OSIEDLE SZKOLNE

projekt 2018 | realizacja 2019 | lokalizacja Kraków | zespół KATARZYNA IWAŃCZUK, MIKOŁAJ IWAŃCZUK | powierzchnia 66,00m2 |
wizualizacje Szymon Różański www.rozanski.net.pl

Mieszkanie znajduję się na osiedlu Szkolnym w historycznej części krakowskiej Nowej Huty. Architektura budynku, w którym się znajduje, wzniesionego na przełomie lat 50-tych i 60-tych minionego wieku pełna jest oryginalnych detali i rozwiązań formalnych – część z nich znalazło odzwierciedlenie w wystroju mieszkania.

Układ mieszkania pozostał niezmieniony poza korektą niektórych otworów drzwiowych. Zdecydowano się również na poszerzenie wejścia pomiędzy salonem i korytarzem, dzięki czemu uzyskano większą, lepiej doświetloną naturalnym światłem powierzchnię. W konsekwencji część martwego do tej pory korytarza otrzymała nową funkcję w postaci niewielkiego gabinetu, z biurkiem i stanowiskiem do pracy.

Bezpośrednio do salonu przylega główna sypialnia. Drzwi pomiędzy salonem i wspomnianą sypialnią otrzymały odmienny, bardziej ozdobny charakter nawiązujący kształtem i użytymi materiałami (ślusarka w ciemnym kolorze) do historycznych witryn sklepowych przy placu Centralnym w Nowej Hucie.

Główną ozdobę mieszkania stanowią starannie dobrane obrazy i meble. Całość dopełniają aplikacje koloru na ścianach salonu i sypialni oraz rośliny doniczkowe. W mieszkaniu zachowano oryginalny parkiet bukowy, który uzupełniono w wymagających tego miejscach, a następnie wycyklinowano. W korytarzu, łazience oraz kuchni wykonano nową podłogę z wysokiej jakości impregnowanego betonu.

Meble w salonie oraz sypialniach mają różne pochodzenie i historię – część z nich udało się kupić po długich poszukiwaniach w komisach i sklepach z antykami, inne są stosunkowo tanimi meblami kupionymi w Ikei, jeszcze inne sprowadzono specjalnie na zamówienie. Ostatecznie udało się skompletować ciekawy zestaw oryginalnych mebli nie przekraczając narzuconego przez klientów ciasnego budżetu.

Zdjęcia mieszkania przed remontem.